סקר: 55% אינם מאמינים לגרסת רצח רבין

פורסם ב-י"ג חשוון, 26.10.15

סקר חדש מראה כי אחוזים גבוהים מאוד מהמגזר הדתי לאומי אינם מאמינים לגרסה הרשמית באשר לרצח יצחק רבין, ומרגישים פגיעים בימי הזיכרון ובאירועים לזכרו. הסקר נערך לכבוד יום השנה העשרים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין.

לפני קריאת הכתבה, אנו ממליצים לקרוא את ההבהרה שלנו מדף הפייסבוק באשר לגירסא הנכונה של השאלה בסקר.

 

שיטה

מכון הסקרים "מסקר" ביצע סקר כלל-ארצי זה בקרב מדגם מייצג של המגזר הדתי לאומי. הסקר כולל שאלות סגורות הכוללות את מגוון הסוגיות בכמה אופנים ובכמה זוויות שונות, על מנת לענות על מטרת המחקר.

הסקר התבצע על בסיס מאגר משיבים קבוע ואיכותי הקיים במערכת של מכון הסקרים "מסקר". מאגר זה מכיל אלפי משיבים ומשיבות מכל הארץ ומכל קצות קשת הדעות והגוונים במגזר הדתי לאומי. פרטיהם והגדרותיהם של המשיבים קיימים במערכת, לצד נתונים רבים שנאספו בשיטתיות מסקרים קודמים ואשר תורמים לניתוחו של כל אחד מהם. מהמאגר נגזר המדגם המייצג של האוכלוסיה הדתית לאומית, ייצוג המבוסס על שלל מאפיינים ייחודיים ומהותיים בתוך המגזר פנימה, אשר הורכב במקצועיות ודקדוק רב ע"י מומחים בתחום ועל בסיס מחקרים עדכניים.

המדגם מכיל 480 איש ואישה מגיל 16 ומעלה שנבחרו מתוך קבוצה של 1950 משיבים לסקר, מהם 27% בעלי השקפה ציונית דתית תורנית, 37% בעלי השקפה ציונית דתית קלאסית, 23% בעלי השקפה ציונית דתית ליברלית ו- 13% דתיים שאינם עונים על ההגדרות הקודמות.

כל אחת מהקבוצות המאופיינות הנ"ל, מתחלקת לשני זרמים הגובלים בהשקפה המקבילה להם, והם מכילים מנעד רחב של רמות הקפדה שונות בהלכה ובשמירת תורה ומצוות מחד, ומאידך הגדרות אישיות-עצמאיות שונות, להן ניתן משקל מתאים במדגם המייצג. 

טעות הדגימה לאומדנים השונים היא 4.5 אחוז.

תחום הגילאים- 16 ומעלה, כאשר כל קבוצת גיל מיוצגת בהתאם למשקלה באוכלוסיה הדתית לאומית, כלומר עם דגש קל לגיל הצעיר יותר, ביחס לאוכלוסיה הכללית.

מספר שקופיות מתוך הסקר:

 

 

לנתונים המלאים ולכתבה באתר וואלה

לכתבה באתר גלובס

לכתבה באתר כיפה