מדד העיתונות במגזר הדתי לאומי

נערך בח' אלול תשע"ו, 11.9.16

מה אנשי ונשות המגזר מעדיפים בתחום עלוני השבת ועיתונות סוף השבוע במגזר הדתי לאומי?

הפרטים המלאים כמובן בדו"ח מפורט ומלא הניתן להזמנה דרך מכון מסקר, אך מעט מן הנתונים התפרסמו באתרים השונים:

לכתבה המלאה באתר סרוגים

לכתבה באתר כיפה


העיתונים/עלונים עם האחוזים הגבוהים ביותר של עיון בהם:
דגשים:

 • -הנתונים הם עפ"י מדגם מייצג של המגזר הדתי לאומי, המתחשב בחתכים השונים כמו השקפה, גיל, מין, ואזור מגורים.
 • -התשובות באחוזים, המייצגים את המשיבים מתוך המדגם המייצג אשר ציינו כי הם מעיינים בעלון/העיתון בקביעות, כלומר כל סוף שבוע.
 • -שאר המשיבים מתחלקים למעיינים בעלון/עיתון מספר פעמים בחודש, פעם בחודש, פחות מכך או כלל לא מעיינים בו.
 • -בשאלה נאמר "בחלקו או בכולו"- יש לקחת באפשרות עיון קבוע של מוסף מסוים בעיתון (למשל רק אתנחתא/שבעה ימים/מוצ"ש וכו'), ולא בהכרח את כל העיתון או את רוב חלקיו.
 • -השאלה התייחסה לחודש שגרתי, ללא חגים או חופשות מבחינת המשיב, וכיו"ב.
 • -התשובות הופיעו באקראי לכל משיב, וכל עיתון/עלון הופיע בנפרד.
 • -עיתונים נוספים שהופיעו במדד הם: הארץ, מעריב, ידיעות אחרונות.
 • -עלונים נוספים: באהבה ובאמונה, גילוי דעת, ישע שלנו, נופים, נופשים, קרוב אליך, שביעי, שבת בשבתו ושבתון.
 • -המדד המלא, כולל נתוני כל העלונים והעיתונים הנ"ל, כולל הפילוחים השונים לאוכלוסיות, וכולל השוואה למדדים קודמים, נערך פעם בשנה ביוזמת מכון מסקר בלבד, וניתן להזמנה דרכו.

סייגים:

 • לאור שיתוף התוכן עם אתרי האינטרנט (nrg ומקור ראשון, אתר ישראל היום, ערוץ 7 ובשבע, וכו') ופרסום כתבות מלאות מהעיתונים באתרים אלו, יש לקחת באפשרות קריאת כתבות ופרסומים ע"י גולשים, העושים זאת בתדירות מסוימת או קבועה, כך שייתכן כי מבחינתם הם מעיינים בחלקו של העיתון.
 • הנתונים כמובן אינם מעידים על המנויים שיש לעיתונים הרלוונטיים שכן עיון בעיתון מתבצע במשק בית אחד ע"י מספר נפשות, אורחים וכד', למרות שהעיתון עצמו רשום על מנוי אחד.

 

 


שיטה

'מכון מסקר' ביצע סקר כמותי כלל-ארצי זה בקרב מדגם מייצג של המגזר הדתי לאומי. הסקר כולל מספר שאלות סגורות, הכוללות את שני תחומי עיתונות סוף השבוע במגזר הדתי לאומי, על מנת לענות על מטרות המחקר.

הסקר התבצע על בסיס מאגר משיבים קבוע ואיכותי הקיים במערכת של 'מכון מסקר'. מאגר זה מכיל אלפי משיבים ומשיבות מכל הארץ ומכל קצות קשת הדעות והגוונים במגזר הדתי לאומי. פרטיהם והגדרותיהם של המשיבים קיימים במערכת, לצד נתונים רבים שנאספו בשיטתיות מסקרים קודמים ואשר תורמים לניתוחו של כל אחד מהם. מהמאגר נגזר המדגם המייצג של האוכלוסיה הדתית לאומית, ייצוג המבוסס על שלל מאפיינים ייחודיים ומהותיים בתוך המגזר פנימה, אשר הורכב במקצועיות ודקדוק רב ע"י מומחים בתחום ועל בסיס מחקרים עדכניים.

המדגם מכיל 400 איש ואישה מגיל 16 ומעלה שנבחרו מתוך קבוצה של 2500 משיבים לסקר, מהם 27% בעלי השקפה ציונית דתית תורנית, 35% בעלי השקפה ציונית דתית קלאסית, 23% בעלי השקפה ציונית דתית ליברלית ו- 15% דתיים שאינם עונים על ההגדרות הקודמות.

כל אחת מהקבוצות המאופיינות הנ"ל, מתחלקת לשני זרמים הגובלים בהשקפה המקבילה להם, והם מכילים מנעד רחב של רמות הקפדה שונות בהלכה ובשמירת תורה ומצוות מחד, ומאידך הגדרות אישיות-עצמאיות שונות, להן ניתן משקל מתאים במדגם המייצג. טעות הדגימה לאומדנים השונים היא 4.5 אחוז.

מאגר המשיבים מפולח לפי פרמטרים שונים: תפיסה דתית בתוך הציונות הדתית, גיל, מגדר, מקום מגורים ועוד, כך שניתן לקבל את התשובות בהתאם לפילוחים הרצויים. כמו כן, ניתן לבצע ניתוחים סטטיסטיים ברמות ושיטות סטטיסטיות שונות החל מסטטיסטיקה תיאורית ועד ניתוחי הבדלים וקשרים בין משתנים, כל זאת לצורך הבנת המציאות בתחום הנבדק.

תחום הגילאים- 16 ומעלה, כאשר כל קבוצת גיל מיוצגת בהתאם למשקלה באוכלוסיה הדתית לאומית, כלומר עם דגש קל לגיל הצעיר יותר, ביחס לאוכלוסיה הכללית.

 

 

עלון עולם קטן
עלון עולם קטן
עלון נופשים
עלון נופשים
עלון נופים
עלון נופים
עלון ישע שלנו
עלון ישע שלנו
עלון גילוי דעת
עלון גילוי דעת
עלון באהבה ובאמונה
עלון באהבה ובאמונה
עיתון מצב הרוח
עיתון מצב הרוח